Az egészséges táplálkozás (főleg most) egy elég tágan értelmezett témakör. Van, akinek a bio cuccoknál kezdődik, van, aki meg annyival letudja, hogy nem eszik junk food-ot (gyorskaját).
Tisztázzuk le egy kicsit, hogy (szerintem) hol is kezdődik az egészséges táplálkozás. Elsősorban – ha tetszik, ha nem – ügyelni kell a napi bevitt kalóriamennyiségre. Ez nem csak az elhízás megakadályozásában fontos, de az extra kalóriák hosszú távon megterhelik a szervezetet, és olyan betegségek kialakulásához vezethet, mint például a cukorbetegség, vérnyomásproblémák, koleszterinszint emelkedés.
A táplálék megválasztásakor fontos, hogy kerüljük az üres kalóriákat. Fehér liszt. Cukor. Finomított élelmiszerek. Jelentős része annak, amit nap mint nap megeszel. Amellett, hogy ezek az élelmiszerek brutálisan sok kalóriát tartalmaznak, a tápanyag tartalmuk gyakorlatilag szinte (vagy pontosan) a nullával egyenlő, ellenben olyan szintű inzulin választ vált ki a szervezetedben, amitől pikk-pakk újra megéhezel, annak ellenére, hogy jelentős mennyiségű kalóriát bevittél a szervezetedbe, mondjuk ebédre. Amellett, hogy meg is hízol, a szervezeted olyan válaszreakcióra kényszeríted, amiben előbb-utóbb kimerül, és ez is vezet a már korábban emlegetett kórokhoz. Szintén népbetegséggé kezd válni az inzulin rezisztencia, ami azonban külön bejegyzést érdemel.
De mi is az az inzulin?! „Az inzulin a hasnyálmirigyben található ún. béta sejtek által megtermelt polipeptid hormon, amely a szénhidrátok, fehérjék és zsírok anyagcseréjének szabályozásában vesz részt. A szervezet sejtjei csak inzulin jelenlétében képesek glükózt termelni.” (Wikipedia) A lényeg, hogy ha eszel, a hasnyálmirigy válaszreakciója az inzulintermelés, ami által a bevitt táplálék lebomlik glükózra, és felszívódik a májba, az izmokba és a zsírsejtekbe. Ha a vércukor szint elindul lefelé, az inzulin szint is csökken, és ez vezet az éhségérzethez.
Ahhoz, hogy egész nap normális keretek között maradjon az inzulin szinted, és ne terheld meg a hasnyálmirigyedet, szükséges a napi 5 (esetleg 6!) étkezés. Kalóriák figyelembevétele mellett. A gyakorlatban persze nem arról van szó, hogy folyamatosan eszel, és azt, amit akarsz. A menetrend így néz ki: reggeli – szünet (minimum 2, de inkább 3 óra) – tízórai – szünet – ebéd – szünet – uzsonna – szünet – (sport utáni energia bevitel – kis szünet) – vacsora. Ha felmerült benned a kétely, és úgy gondolod, hogy ez az étrend hízáshoz vezet, el kell árulnom, hogy három hónap alatt 10 kilótól szabadultam meg ennek a „diétának” hála. Természetesen fontos az is, hogy milyen arányban veszed magadhoz a tápanyagokat. A helyes összetétel: 50% szénhidrát, 30% fehérje, 20% zsír.
Ügyelj arra, hogy minőségi tápanyagokat vigyél be a szervezetedbe. Bármennyire is szereted a sajtburgert, a gyros-t, a fehér kenyeret pörkölt szafttal, ezek fogyasztását mérsékeld, vagy ami még jobb, ne egyél ilyeneket.
Igyál! Sokat! (cca 3 liitert naponta) Vizet! Zöld teát, gyümölcs teát. Cukor nélkül, természetesen. Ma már rengeteg természetes édesítőszert lehet kapni; viszont az aspartam tartalmú bogyókat kerüljétek, mert igen erősen rákkeltő hatású, egyéb mellékhatásairól nem is beszélve. Van, aki a Stevia-ra esküszik, magam részéről Xilit (nyírfacukor) mániás vagyok. A gyümölcslevek – nos, napi maximum egy pohárral. Bármennyire azt hiszed, hogy vitamint viszel be és különben sem hízlal, ki kell ábrándítsalak; ezek a cuccok tele vannak cukorral, és javarészt koncentrátumból készülnek. Egyszer pedig olvasd el az összetételt és a tápanyag táblázatot a csomagoláson. Meg fogsz döbbenni!
Édesség! Hetente egyszer, max kétszer! Szeretném hangsúlyozni, hogy ez nem jelenti azt, hogy le kell mondanotok az édes ízről. Pusztán csak be kell csapni az ízlelő bimbókat. (Például a normál keserű kakaópor fogyasztható, ha nem adsz hozzá cukrot.)
Dióhéjban ennyi! Ha most megijedtél – ne tedd! Nem mondom, hogy könnyű az átállás, (bár nem is nehéz) de tényleg minden fejben dől el; ha pedig Te elhatározod, hogy változtatsz, nem fogod lemondásként értékelni (már csak azért sem, mert szépen lassan rájössz, hogy semmiről nem kell lemondanod, maximum az összetételen vagy a mennyiségen szükséges változtatnod), hanem megtanulod kihívásként kezelni. Mire a szervezeted kezdi megszokni az új étrendet, annyira jó lesz a közérzeted, hogy nem is fogod érteni, mi hiányzik a régiből, és örömmel és büszkeséggel fog eltölteni; egészségesen élsz.